«

»

Kvě 10

2 Orloje v Praze. Zapomenutý astroláb na Novém Městě

NR_4orez

Praha mívala vedle slavného staroměstského orloje i astrologické hodiny na Novém Městě pražském. Novoměstský orloj byl umístěn také na radnici ovšemže novoměstské na Karlově náměstí.

oblečte se

Novoměstský orloj nebyl zdaleka tak okázalý, neměl srovnatelnou architektonickou výzdobu a zcela chyběla výzdoba figurální. Zajímavý byla ale tím, že měl zcela odlišné řešení. Byl to orloj italského typu, jehož nejslavnější představitel je v italské Padově na Pallazzo del Capitano.

Podobru orloje zachytil J. J. Dietzler při zobrazení císařského průvodu v roce 1743

Na hodinách v Padově uprostřed velikého ciferníku vystupují polokoule, které představují zeměkouli. Na soustředných kruzích jsou pak postupně zobrazeny Měsíc se svými fázemi a ekliptická znamení. Vnější kružnice je pak 24 hodinový ciferník. Padovský orloj je ještě doplněn o rafii, která nese puklici znázorňující Slunce.

Orloj na zobrazení z roku 1863

Orloj na novoměstské radniční věži byl menší než padovský. Na dochovaných zobrazení jsou vidět zobrazení fází Měsíce, znamení zvěrokruhu. Orloj ukazoval i oběh Slunce. Na novoměstské radnici chyběla vnější 24 hodinová kružnice.

 

Budova soudu a radnice na Karlově náměstí

Zajímavostí  je, že jak padovský tak novoměstský orloj měly znázorněny jen jedenáct znamení zvěrokruhu. U padovského jedno znamení chybí zřejmě proto, že tamní konšelé umělci řádně nezaplatili a ten se jim pomstili tím, že jedno znamení vypustil. U novoměstského orloje šlo zřejmě jen o prosté opomenutí nebo ještě spíše, že kreslíři si kresbu špatně rozvrhl a dvanácté znamení se na astroláb prostě nevešlo.

Současná podoba radniční věže bez orloje a věžních hodin

Novoměstský orloj vznikl zřejmě kvůli starodávné řevnivosti mezi Starým a Novým Městem pražským, které byly samostatnými městy až do roku 1784. Ostatně stroj novoměstského orloje byl odstraněn právě koncem 18. století a výklenek mezi stropem kaple a druhým patrem byl zazděn. Staroměstský orloj unikl podobném osudu jen tak tak.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít